12. İstanbul Psikodrama Günleri - Kintsugi


1-2 Aralık'ta Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsün’de gerçekleşecek olan İstanbul Psikodrama Günleri’nin heyecanı içindeyiz. Bu yıl ki konu "kintsugi".

Kintsugi; kırılmış parçaların birleştirilerek farklı bir biçime dönüştüğü yeniden yaratma sanatıdır. Yani kintsugi der ki; parçalanabilirsin ama yok olamazsın; kırılabilirsin ama yeniden biçimlenedebilirsin. Yeter ki iste, pes etme ve mücadele et! İşte asıl o zaman senin için, her kırılan parça değersiz değil eşsizdir. Çünkü artık her bir parça senin değerini yaratır her kırılan yer senin bir hikayeni taşır, daha bir anlam kazanır.

Parçalanmanın, kırılmanın ve acı çekmenin aslında yok olmak değil yeniden var olmak olduğunu anlatan bu Japon sanatı 15.yy’a kadar uzanmaktadır. Bir rivayete göre zamanın Japon imparatoru, kırılan vazo ve çömlekleri tamir etmek için Çin’e gönderir ve çok değer verdiği bu eşyaların metal tellerle birbirine tutturulduğunu görünce, metal kullanmak yerine altın kullanılmasını emreder. Bu olaydan sonra ülkede kırılan değerli nesneler altın, gümüş ve platinle tamir edilip kırıkları daha belirgin hale getirilmeye başlanır. Ve kırılan nesneler böylelikle daha değerli hale gelir.
Aynı düşen, yaralanan, kırılan ve düştükçe, yara aldıkça, kırıldıkça insan olabilen insanın evrimi gibi; aynı heykeltıraşın; ham, soğuk bir mermeri, vurduğu darbelerle biçimlendirerek harika bir heykele dönüştürmesi gibi ve aynı Mitolojideki Anka kuşunun küllerinden yeniden doğması gibi..."Hamdım, piştim, yandım" işte tam bu derinlikte söylenmiş olan Mevlana'nın güzel sözlerinden değil mi? Bizi biz yapan acılarla ya parçalanıp dağılırız ya da her bir parçayla yeniden doğup kendimizi eşsiz kılarız. Seçim bizim.
Şimdi “kintsugi” felsefesinin psikodrama ile buluştuğu bu etkinlikte bir araya gelmek, parçalarımızla, acılarımızla, kırgınlıklarımızla yeniden bir araya gelmek ve yeni bir yapı oluşturabilmek için hepinizi aramızda görmekten büyük bir mutluluk duyarız.
 

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ >>

 
© 2019 İstanbul Psikodrama Derneği . Tüm Hakkı Saklıdır. Designed By SebComputer.